Reklama usług prawnych w Google – czy jest legalna?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób wykorzystuje Internet do wyszukania interesujących produktów i usługodawców. Reklama w Google jest bardzo skuteczna i to zarówno dla dużych firm korporacyjnych, jak i również dla niewielkich przedsiębiorców. Pozycjonowanie stron i kampanie Adwords to najlepszy wabik na potencjalnych klientów, ale nie wszystkie branże mogą skorzystać z jego dobrodziejstwa w tym samym stopniu.

Czy adwokaci mogą się reklamować?

Zgodnie z prawem w Polsce wszystkich adwokatów obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z reklamy. Wszelkie ograniczenia dotyczące reklamy w działalności adwokatów wynikają w dużej mierze z Kodeksu Etyki Adwokackiej, a dokładniej mówiąc ze Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu. Niedozwolone jest przede wszystkim umieszczanie reklamy w prasie oraz wielu innych środkach masowego przekazu. Nie można reklamować swojej osoby, kancelarii oraz działalności adwokackiej w radiu, telewizji, prasie i Internecie. Zasady etyki zawodowej wyraźnie zabraniają również pozyskiwanie klientów w sposób sprzeczny z godnością pełnionego zawodu. Nie można korzystać z usług pośredników i przyciągać potencjalnych klientów w sposób natarczywy i niestosowny.

Reklama usług prawnych w wyszukiwarce Google

Z praktycznego punktu widzenia strony internetowe adwokatów mogą znajdować się w katalogach firm, czyli również w katalogach SEO. Adwokaci mają więc możliwość w mniejszym lub większym stopniu wpłynięcia na pozycjonowanie swojej strony. Ograniczenia dotyczą jedynie informacji, które mogą znajdować się bezpośrednio na stronie firmowej. W chwili obecnej adwokaci i radcy prawni mogą samodzielnie pozycjonować swoją stronę firmową, ale nie mogą w tekstach umieszczać żadnych stopniujących określeń. Na witrynie internetowej mogą znajdować się jedynie suche informacje. Samo podwyższanie pozycji w wyszukiwarce Google nie jest zabronione, ponieważ nie jest to promowanie usług osobom niezainteresowanym. Każdy kto wpisuje frazę „adwokat Warszawa” lub „radca prawny Warszawa” jest zainteresowany daną usługą, dlatego też reklama usług prawnych w wynikach organicznych i linkach sponsorowanych Adwords jest możliwa.

Dodaj komentarz