porady prawne

Czy warto zatrudnić adwokata do swojej firmy?

Chociaż większość adwokatów posiada własną kancelarię, to jednak w krajach europejskich możliwe jest zatrudnienie adwokata na etacie. Nie brakuje zarówno osób pozytywnie nastawionych, jak i tych, którzy twierdzą, że adwokat powinien być niezależny i niezwiązany z nikim umową o pracę. Jak zatem wygląda to w praktyce? Czy warto zatrudnić adwokata do swojej firmy?

Firmowy prawnik – czy to się opłaca?

Na zatrudnienie adwokatów decyduje się bardzo wielu przedsiębiorców. Okazuje się, że własny prawnik, to możliwość zaoszczędzenia wielu nerwów i komplikacji. Należy pamiętać o tym, że nieprawidłowo sformułowane umowy mogą przyczynić się do wielu nieprzyjemnych i kosztownych problemów. Dlatego też warto powierzyć przygotowanie tego typu dokumentów specjalistom. Jako, że w wielu firmach niemożliwe jest utworzenie odrębnego działu prawnego, zatrudnienie adwokata czy nawiązanie współpracy z kancelarią, jest strzałem w dziesiątkę. Płacąc adwokatowi stałą pensję, można uniknąć konieczności zapłacenia poważnej kary, w przypadku próby nałożenia jej z jakiś powodów przez daną instytucję. Takich sytuacji w dzisiejszych czasach nie brakuje. W najgorszej pozycji są przedsiębiorcy, którzy nie znają się na przepisach prawa, dla których prawo jest zbyt zawiłe i niezrozumiałe.

Adwokat zatrudniony w firmie potrafi przewidzieć, kiedy należy się odszkodowanie, jak wyegzekwować karę umowną czy też jak zabezpieczyć firmę, a więc jak zadbać o jej interesy. Adwokat na etacie bierze pod uwagę zarówno sytuację, jak i oczekiwania swojego pracodawcy. W związku z tym przygotowuje umowy i pisma procesowe zgodnie z potrzebami firmy oraz mając na uwadze otoczenie biznesowe. Jego zadaniem jest zwrócić uwagę na najdrobniejsze zagadnienia i wskazać na potencjalne zagrożenia. Jest on też w stanie wskazać przedsiębiorcy możliwe skutki działań, co wpływa korzystnie na rozwój firmy. Adwokat łączy wiedzę teoretyczną z praktyką zawodową i ocenia każde zagadnienie prawne kompleksowo.

Prawnik w firmie zajmie się doradztwem w zakresie prowadzonej działalności, przygotowaniem i opiniowaniem umów, windykacją należności, reprezentacją przed sądem i działaniami w administracji publicznej.

Dodaj komentarz